Wprowadzenie
Czy wiesz, że szkło do kuchni może pełnić ważną rolę w aranżacji wnętrza? Jest nie tylko praktyczne, ale może również nadawać charakteru całej kuchni. Jednak przed samym zamontowaniem szkła do kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. W poniższym artykule dowiesz się jak zamontować szkło do kuchni krok po kroku oraz jakie są najważniejsze czynniki wpływające na wybór materiału.
Wybór odpowiedniego materiału
Przed zakupem szkła do kuchni warto zastanowić się nad materiałem, z którego ma być wykonane. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wybierać spośród różnych rodzajów szkła.
Szkło hartowane
Szkło hartowane jest jednym z najpopularniejszych wyborów w przypadku montażu szkła w kuchni. Ze względu na swoją odporność jest bezpieczne i wytrzymałe. Jest również łatwe w utrzymaniu czystości oraz posiada wiele opcji kolorystycznych i wzorniczych.
Szkło laminowane
Szkło laminowane składa się z kilku warstw szkła i folii poliwęglanowej, dzięki czemu jest jeszcze bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia niż szkło hartowane. To idealne rozwiązanie, jeśli w kuchni mamy kontakt z małymi dziećmi lub kochającymi bawić się zwierzakami.
Szkło kolorowe
Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko zwykłego, przezroczystego szkła, warto zdecydować się na szkło kolorowe. Oferuje ono dużo więcej możliwości aranżacyjnych – można dobrać kolor szkła do reszty wyposażenia lub podkreślić akcenty kolorystyczne. Warto jednak pamiętać, że hartowane i laminowane szkła kolorowe są droższe niż ich przezroczyste odpowiedniki.
Montaż szkła do kuchni
Przygotowanie powierzchni roboczej
Zanim przystąpimy do montażu, powierzchnia, na którą będziemy kłaść szkło, musi być czysta i sucha. Zaleca się, aby powierzchnia była bez kurzu i tłuszczu.
Pomiar wymiarów szkła
Ważnym krokiem przed zamówieniem szkła jest dokładny pomiar wymiarów powierzchni, na którą ma być zamontowane. Należy jednak pamiętać, żeby odbić kilka centymetrów od każdej strony, aby móc skorygować niedoskonałości wynikające z nierówności starych ścian czy kafli.
Zamówienie szkła
Gdy wiemy już, jakie wymiary powinno mieć nasze szkło oraz jaki rodzaj materiału wybieramy, zamawiamy je w sklepie z szkłem. Pamiętajmy, że zamówienie wykonane na miarę zwykle nie jest tanie, ale warto zainwestować, aby móc cieszyć się pięknym i praktycznym efektem końcowym.
Mocowanie szkła
Mocowanie szkła do kuchni jest na tyle proste, że może zrobić to każdy. Potrzebne będą specjalne, metalowe klipsy i śruby. Przede wszystkim należy przygotować miejsce, które zostanie zalane silikonem, a następnie zamontować klipsy i przykręcić do ścian. Ostatecznie należy nanosić silikon, który zabezpieczy przed przemakaniem, a także uchroni klipsy przed utratą stabilności.
Podsumowanie
Jak widzisz, zamontowanie szkła w kuchni nie jest skomplikowane, ale wymaga chwili poświęcenia na dokładny pomiar i odpowiednie przygotowanie powierzchni. Najważniejsze, żeby wybrać odpowiedni materiał i zlecić zamówienie u sprawdzonego dostawcy. Odpowiednio zamontowane szkło nie tylko wygląda pięknie, ale przede wszystkim pełni funkcję praktyczną, ułatwiającą utrzymanie czystości i ochronę ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi.