Jaki wymiar tarasu będzie dla mnie odpowiedni?

Jaki wymiar tarasu będzie dla mnie odpowiedni?
Planujesz budowę tarasu w swoim ogrodzie, ale zastanawiasz się, jaki jego wymiar będzie dla Ciebie odpowiedni? Przeglądając oferty firm budowlanych oraz porównując różne rozmiary tarasów, ciężko dokonać wyboru. W niniejszym artykule postaramy się pomóc Ci w podjęciu decyzji oraz odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Jaki wymiar tarasu będzie dla mnie odpowiedni?

Jaki wymiar tarasu będzie dla Ciebie najlepszy? To pytanie najczęściej zadawane przez osoby, które planują budowę tarasu. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak:

  • ilość osób korzystających z tarasu,
  • wielkość działki budowlanej,
  • wysokość budynku w stosunku do tarasu,
  • widok z tarasu,
  • styl architektoniczny domu,
  • rodzaj materiału, z którego zostanie wykonany taras,
  • oraz oczywiście indywidualne preferencje.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć decyzję.

1. Ilość osób korzystających z tarasu

Jeden z najważniejszych czynników, który ma wpływ na wymiar tarasu jest ilość osób, które będą z niego korzystać. W przypadku małych rodzin, taras o wymiarze 3×3 m może być całkowicie wystarczający, podczas gdy większa rodzina, wymagać będzie znacznie większej powierzchni. Warto również wziąć pod uwagę, że im większy taras, tym większe koszty jego budowy.

2. Wielkość działki budowlanej

W przypadku małych działek budowlanych, budowa zbyt dużego tarasu może skutkować zdominowaniem przestrzeni ogródka, co z kolei wpłynie negatywnie na estetykę całokształtu. W takiej sytuacji lepiej ograniczyć się do tarasu o wymiarze 2×2 m lub 2.5 x 2.5 m. W przypadku dużych działek budowlanych, można postawić na większy taras, który doda uroku i funkcjonalności.

  Jakie drewno na taras w ogrodzie - Poradnik dla właścicieli domów

3. Wysokość budynku w stosunku do tarasu

Należy pamiętać, że im wyższy budynek, tym mniejszy może być taras. Przykładowo, taras na dachu budynku otrzymał będzie konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast taras położony przy parterze, zwykle wymagać będzie jedynie zgłoszenia do urzędu miasta. W przypadku niskiego budynku, taras o wymiarach 3×3 m może stanowić idealne rozwiązanie, natomiast w przypadku wyższego budynku, lepszym wyborem może być taras o wymiarze 2×2 m.

4. Widok z tarasu

Przeden budową, warto dokładnie zastanowić się nad usytuowaniem tarasu w stosunku do ogrodu. Pamiętaj, że w przypadku dużych działów budowlanych, taras może zostać zlokalizowany w taki sposób, aby oferować piękny widok na przyrodę. Warto przy tym pamiętać, że im większy taras, tym lepszy widok.

5. Styl architektoniczny domu

Styl architektoniczny domu, stanowi ważny czynnik, który należy uwzględnić przy wyborze wymiarów tarasu. W przypadku nowoczesnych budowli, lepszym rozwiązaniem może okazać się taras o wymiarach 3×3 m, natomiast w przypadku domów w stylu wiejskim, lepiej postawić na mniejszy taras o wymiarach 2×2 m.

6. Rodzaj materiału, z którego zostanie wykonany taras

Rodzaj materiału, z którego zostanie wykonany taras, stanowi ważny czynnik decydujący o wielkości tarasu. W przypadku drewnianych tarasów, warto zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, ponieważ drewno wymaga pielęgnacji oraz impregnacji co kilka lat. W przypadku tarasów z kamienia lub kompozytu, materiał ten jest znacznie mniej wymagający.

FAQs

Jaki jest minimalny wymiar tarasu?

Minimalny wymiar tarasu zazwyczaj wynosi około 2×2 m.

Jakie tarasy są najczęściej budowane?

Najczęściej budowane są tarasy o wymiarze 3×3 m oraz 4×4 m.

Czy taras musi być prostokątny?

Nie, taras może przyjąć dowolny kształt, jednakże większość klientów decyduje się na prostokątny kształt tarasu.

Ile kosztuje budowa tarasu o wymiarach 3×3 m?

Koszt budowy tarasu o wymiarach 3×3 m zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego zostanie wykonany, oraz ilość pracowników potrzebnych do budowy. W zależności od tych czynników, koszt może wynosić od 5000 zł do 15000 zł.

  Jakie Kwiaty Na Taras Od Północy? - Poradnik Ogródniczy

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego wymiaru tarasu, zależy od wyżej wymienionych czynników i jest decyzją bardzo indywidualną. Warto wziąć pod uwagę wszystkie elementy, aby uniknąć decyzji, której później będziemy żałować. Najważniejsze, aby taras stał się odpowiednim miejscem do relaksu i odpoczynku.